Koronavírus už pozatváral väčšinu prevádzok služieb, a zmaril tak plány vodičom, ktorí boli objednaní na STK a emisnú kontrolu. Tie sú zo zákona povinné, ale zároveň sú jednou z poistných podmienok pri poistnej udalosti a následného nároku na vyplatenie škody z PZP alebo havarijnej poistky.

Ak sa bojíte, že kvôli koronavírusu a mimoriadnej situácii zmeškáte technickú či emisnú kontrolu vášho auta, nebude to až taký veľký problém. Ministerstvo dopravy a policajti už avizovali, že odpustia pokuty, ktoré bežne vodičom v takomto prípade hrozia.

TIP: Policajti nebudú ukladať pokuty za neplatnú STK a emisnú kontrolu, ktorých platnosť sa skončila v termínoch od 12. marca 2020 až do odvolania mimoriadnej situácie.

Poisťovne budú na mimoriadnu situáciu prihliadať

Na emisnú a technickú kontrolu sú však naviazané aj poistné udalosti a plnenie v prípade, keby ste spôsobili dopravnú nehodu. Ak vaše auto nemá v poriadku povinné zákonné kontroly, poisťovňa nemusí plniť poistné plnenie.

Ale s ohľadom na epidémiu koronavírusu poisťovne už ohlásili, že budú tieto poistné udalosti posudzovať individuálne a prihladnu na mimoriadnu situáciu. Klientom teda nebudú automaticky krátiť poistné plnenie z havarijnej poistky alebo regresovať, resp. žiadať zaplatenie časti škody, ktorú vyplatia poškodenému z vášho PZP.

 

Zdroj: fingo.sk